Skip To main content
Select Color:
Font Size:
Logo
ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟନାୟକ
ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
Naveen Patnaik
photo
ଶ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ଵାଇଁ
ମାନ୍ୟବର କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ
photo
ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଆର୍. ରଘୁ ପ୍ରସାଦ, ଭା.ବ.ସେ.
ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ
ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିକାଶ ବିଭାଗ କୁ ସ୍ୱାଗତ

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟକୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଜଳ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ସମ୍ବଳ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଅଟେ | ସାମୁଦ୍ରିକ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମତ୍ସ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିକାଶ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ପରିସର ପ୍ରଦାନ କରେ | ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଯୋଜନା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ଲାନ୍ ଯୋଜନା ସହିତ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟର ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ଯୋଜନା, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ନୀତି ଓଡ଼ିଶାର ମତ୍ସ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ। ମତ୍ସ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ, ଓଡିଶା 1956 ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟରେ ମତ୍ସ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସର୍ବଦଳୀୟ ବିକାଶର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ମୂଳତ ଏକ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଭିତ୍ତିକ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବିଭାଗ, ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜଳଚର ବିକାଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣର ଯତ୍ନ ନିଏ |

କୃଷି ଉତ୍ପାଦନର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର 20% ରୁ ଅଧିକ ପଶୁପାଳନ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଟେ | ପଶୁପାଳନ ଉତ୍ପାଦନ, ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆଂଶିକ ଗ୍ରାମୀଣ ଭିତ୍ତିକ, ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅବଦାନ ଦେଇଥାଏ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଶୁମାନେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ଭୂମିକା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରନ୍ତି | ପଶୁପାଳନ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନକାରୀ |.

ଓଡିଶାର ପଶୁପାଳନ କ୍ଷେତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ଏବଂ ଏହାର 80% ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାର ଏକାଧିକ ପ୍ରଜାତିର ପଶୁପାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ପରିବାର ପାଇଁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ ସୀମିତ ଆୟ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମାର୍ଜିତ ହୋଲ୍ଡିଂ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ | କୃଷି ପରେ, ପଶୁପାଳନ ହେଉଛି ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଯାହା ମୋଟ ରାଜ୍ୟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଏସଡିପି) ରେ ପ୍ରାୟ 4% ଯୋଗଦାନ ଦେଉଛି | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗ, ଓଡିଶା ମାଧ୍ୟମରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ପ୍ରଜନନ, ଖାଦ୍ୟ, ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୁକୁଡ଼ା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛି।

ଦୁଗ୍ଧ, ମାଂସ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଶୁପାଳନ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗ୍ରାମୀଣ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ କୁକୁଡ଼ା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯାଉଛି | ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ 540 ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ / ଡିସପେନସାରି ଏବଂ 2939 ପଶୁ ସମ୍ପଦ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 130 ଟି ଭିଡି ଏବଂ 621 LAC କେବିକେ ଜିଲ୍ଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି।